Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'na cimnastik dalında katılacak milli sporcu Ferhat Arıcan, Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek ilk erkek cimnastikçi olmanın gururunu yaşıyor. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) sorularını yanıtlayan milli sporcu, Rio Olimpiyatları’nda madalya hedeflediğini açıkladı.

Olimpiyat Oyunları’nda 108 yıl sonra mücadele edecek ilk Türk erkek cimnastikçi olacak Ferhat Arıcan, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk erkek artistik cimnastikçi olmanın gururunu yaşıyorum. Bu hem benim için hem de Türkiye Cumhuriyeti ve Türk sporu için çok mutlu ve gurur verici bir olay. Olimpiyatlarda yarışmak şimdiden çok gurur verici. Ülkemizi ve bayrağımızı orada temsil etmek bana büyük mutluluk veriyor." diye konuştu.

2010 yılında Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Arıcan, "Gençlik Olimpiyatları’nın ilkine katıldım. Orada biraz Olimpiyat Oyunları’nın provasıydı. Yani olimpiyattan bir farkı yoktu açıkçası. Orada da güzel bir organizasyondu Olimpiyat Oyunları gibi. Atlama masasında gümüş madalya aldım. İnşallah şimdi de madalyanın provası olur. Rio 2016’da da bu başarıyı, bu performansımı sergilerim." dedi.

Cimnastik sporuna biraz geç başladığını söyleyen milli sporcu sözlerini şöyle sürdürdü:

"4-5 yaşlarında başlanan spora ben 9-10 yaşlarında başladım. Biraz tesadüfi oldu. Okulun bahçesinde ellerimin üzerinde yürürken beden eğitimi öğretmenim tarafından keşfedildim. Daha sonra şu anki antrenörüm Reyhan Karanlık tarafından bu spora başlatıldım. Şimdi 13 yıldır bu sporu yapıyorum. Biraz erken gibi ama 13 yılda daha çok çalışıp, daha az bir sürede daha çok çalışıp daha iyi yerlere gelmeye çalıştım."

Cimnastikteki başarılarının yanı sıra aynı zamanda eğitimine de önem verip üniversiteden mezun olan Ferhat Arıcan, spor ve eğitimin bir arada gitmesinin zor olduğunu, ancak bu ikisi bir arada götürülürse başarının da geldiğine dikkat çekti ve şunları söyledi:

"Ben sporu tercih ettim ve aynı zamanda okulumu da devam ettirdim. Şu anda hem beden eğitimi spor yüksekokulu, spor yöneticiliği mezunuyum, hem de sporumu en iyi şekilde yapmaya devam ediyorum.”

Cimnastik sporunda kendi adına tescilli 3 hareketi bulunan milli sporcu Ferhat Arıcan, "Artistik cimnastikte yaptığımız her hareketin bir ismi var ve hiç yapılmamış hareketleri yaptığımız zaman, o hareket sporcunun kendi ismini dünya literatürlerine geçiriyor." diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Hiç yapılmamış hareketleri yaptığımız zaman soyadınız dünya literatürlerine giriyor. Bir kitapçığımız var bizim. Orada binlerce hareket var ve hiç bulunmamış hareketleri yaptığımızda soyadımız orada bulunuyor ve ölümsüzleşiyor. Ben ilk defa 2008 yılında Avrupa gençlerde, İsviçre’de ilk hareketimi yaptım, 'Arıcan Hareketi'ni. Daha sonra 2013 yılında Avrupa Şampiyonası’nda atlama masasında, 2014’te de paralelde yaptım. Türkiye’de 3 hareketi yapan tek sporcuyum. Şimdi 3. hareketi tekrar yapmam gerekiyor. Onu da yapacağım. Bu benim için çok gurur verici bir şey çünkü başarı tamam, madalya tamam ama bu alanda, bu branşta ve dünya literatürlerinde soyadımın ölümsüzleşmesi benim için çok gurur verici bir şey. Bu yüzden çok mutluyuz bu anlamda. Hem Türk sporuna, hem Türk cimnastiğine büyük katkı olduğu için."

Son olarak cimnastik sporuna başlamak isteyenlere tavsiyelerini sıralayan Milli Cimnastikçi Ferhat Arıcan şunları dile getirdi:

"Cimnastik tüm sporların temelidir. Cimnastikte tüm sporların motor yetilerini kazanabilirsiniz. Dayanıklılık, esneklik, kuvvet, çabuk kuvvet… Bütün motor yetiler cimnastik branşında. Bu yüzden bu ana sporumuzu 4-5 yaşlarından itibaren yapmaya devam ederlerse diğer sporlara da çok yararı olur. Şu an mesela ben her spora yatkınım. Bu yüzden jimnastik sporuna biraz daha önem göstermeliyiz. Hem medyanın hem de ailelerin biraz daha cimnastiğe önem göstermesi gerekiyor. Cimnastiğe devam etmeseler bile diğer sporlara da çok katkısı var. O yüzden şu an jimnastik çok popüler bir spor olmaya başladı. Çünkü başarılar geldikçe tanınmaya başlıyoruz, biraz da sorun burada. Yani başarı gelmeden başarı gelecek gibi yatırım yaparsak daha fazla başarı gelir."
Cihan
Loading...
İLGİLİ HABERLER