İşitme engelli sporculardan Samsun’da madalya yağmuru

Samsun’un ev sahipliğinde devam eden İşitme Engelliler Dünya Şampiyonaları’nda judo ve karate branşlarındaki mücadeleler bugün (21 Temmuz Perşembe) oynanan müsabakalarla başladı.

Hasan Doğan Spor Salonu’nda gerçekleşen İşitme Engelliler Judo Dünya Şampiyonası’nın ilk seansında ferdi müsabakalar, ikinci seansında ise takım karşılaşmaları oynandı. 13 kategorinin dördünde zirveye çıkan milli sporcularımız, toplam 16 madalya elde etti.

JUDODA DÖRT DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Erkeklerde elde edilen iki dünya şampiyonluğu 60 ve 100 kilolarda geldi. 60 kiloda oynanan grup müsabakalarında en fazla puana ulaşan Erkan Esenboğa, altın madalyanın sahibi olurken, Ali Rıza Öğretici aynı kategoride kürsünün üçüncü basamağında yer aldı.

100 kiloda ise en çok puanın sahibi olan Samet Bulut zirveye çıktı. 66 kiloda Enes Yıldız Türkiye’ye gümüş madalya kazandırırken; 81 kilo mücadelesinde Metin Tekin ikinci, Ercan Odungit üçüncü oldu.

Bir diğer dünya ikinciliği +100 kiloda Mehmet Uysal’dan geldi. 90 kiloda ise Ahmet Ölçer dünya üçüncülüğüne ulaştı.

KADIN JUDOCULARDAN TOPLAM 6 MADALYA

Toplam altı madalya çıkardığımız kadınlar judo mücadelesinde ise 48 kiloda Türkiye’yi temsil eden Serpil Yavuz dünya şampiyonu oldu.

Dilek Altın aynı kategoride üçüncülük kürsüsünde yer alırken, Zehra Özbek 52 kg, Elif Karakaya 63 kg, Ayşe Kesiktaş da +78 kg’de gümüş madalyaların sahibi oldu.

Cennet Çolak 63 kg müsabakalarını Elif Karakaya’nın ardından üçüncü sırada tamamladı.

Türkiye, erkekler takım finalinde Moğolistan’ı mağlup ederek takım halinde de zirveye çıkmayı başardı. Kadınlar takım mücadelesinde ise Polonya’ya mağlup olan millilerimiz gümüş madalyanın sahibi oldu.

KARATEDE TÜRKİYE ZİRVEDE

İşitme Engelliler Karate Dünya Şampiyonası’nın ilk gününde ise 12 kategoride müsabakalar oynandı. Turnuvayı adeta domine eden Türkiye, günü 8'i altın, 6'sı gümüş ve 8'i bronz olmak üzere toplam 22 madalya ile kapattı.

Karatede kürsüye çıkan sporcular şu şekilde:

Kadın Kata
1. Sena Saime Sönmez (Türkiye)
2. Zeliha Işık (Türkiye)
3. Sofia Moutsokou (Yunanistan)

Kadın Kumite 55 Kg
1. Yelena Salinira (Kazakistan)
2. İrem Özkar (Türkiye)
3. Zeliha Işık (Türkiye)
3. Kader Işık (Türkiye)

Kadın Kumite 61 Kg
1. Rümeysa Akyüzlü (Türkiye)
2. Sofia Moutsokou (Yunanistan)
3. Sena Saime Sönmez (Türkiye)

Kadın Kumite +68 Kg
1. Melek Dereköy (Türkiye)
2. Gamze İpek (Türkiye)
3. Rezzan Işık (Türkiye)

Erkek Kata
1. Fatih Çiçek (Türkiye)
2. Dimitrios Prelorentzos (Yunanistan)
3. Nikolaus Moutsokos (Yunanistan)
3. Burak Mert Can (Türkiye)

Erkek Kumite 60 Kg
1. Giuseppe Alibrandi (İtalya)
2. Rıfat Onay (Türkiye)
3. Ümit Özçevik (Türkiye)

Erkek Kumite 67 Kg
1. Fatih Çiçek (Türkiye)
2. Oussama Rahouni (Fas)
3. Matias Diaz Juan (Arjantin)
3. Danielle Di Guido (İtalya)

Erkek Kumite 75 Kg
1. Bilal Rahoun (Fas)
2. Volkan Kardeşler (Türkiye)
3. Ahmet Özdemir (Türkiye)
3. Nikolaus Moutsokos (Yunanistan)

Erkek Kumite 84 Kg
1. Şükrü Dündar (Türkiye)
2. Doğan Kazmacı (Türkiye)
3. Marco Deluca (İtalya)

Erkek Kumite +84 Kg
1. Şaban Köse (Türkiye)
2. Passquale Longobardi (İtalya)
3. Yücel Taşkulak (Türkiye)

Erkek Takım Kata
1. Türkiye
2. İtalya
3. Yunanistan

İşitme Engelliler Judo Dünya Şampiyonası’nda yarın (22 Temmuz Cuma) kata müsabakaları ile açık sıklet karşılaşmaları oynanacak.

Karatede ise kumite açık sıklet ve kumite takım mücadeleleri gerçekleştirilecek.

Plaj voleybolunda grup karşılaşmaları devam ederken; masa tenisine kadın, erkek ve karışık çiftler maçları ile devam edilecek.
Cihan

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir